Κυριακή 13 Μαΐου 2018

Πρωταθλήτρια η Κ20 του ΠΑΟΚ!

Η ομάδα Νέων του ΠΑΟΚ νίκησε τον Λεβαδειακό με 4-2 στην Τούμπα και κατέκτησε των πρωτάθλημα Κ20 της Super League, πανηγυρίζοντας με την κούπα του Κυπέλλου μπροστά στον κόσμο που την αποθέωσε.

Τo καλοκαίρι έφτασε; Ανακάλυψε τα προϊόντα μας στο PAOK FC Official Store

Στην Τούμπα βρέθηκε ο Γιώργος Σαββίδης, οι σκόρερ του τελικού Πέλκας και Βιεϊρίνια, όπως επίσης και οι Λημνιός, Κουλούρης και Δεληγιαννίδης, για να χειροκροτήσουν τους ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Γκαρσία, μαζί με τους φιλάθλους που γιόρτασαν για τα δύο τρόπαια του συλλόγου.

Να σημειωθεί ότι ήταν γεμάτες οι θύρες 1-2-3 κάτω από το σκέπαστρο στην κεντρική κερκίδα, ενώ υπήρχε κόσμος και στις θύρες 4 και 8, σε πανηγυρικό κλίμα για τις κούπες. Όπως ήταν λογικό, αποθεώθηκαν οι πρωταθλητές και ο Πάμπλο Γκαρσία.

Οι "ασπρόμαυροι" χρειάζονταν έναν βαθμό για να σφραγίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος, όμως το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για αυτούς. Στο 12΄ ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με γκολ του Ιωαννίδη.

Βέβαια, ο Μαρκόφσκι ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 στο 19΄. Ωστόσο, στο 21΄ οι Βοιωτοί ξαναπήραν το προβάδισμα με 2-1, με σκόρερ και πάλι τον Ιωαννίδη. Στο 25΄ ο Γκαργκαλατζίδης έφερε ξανά το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 2-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεσε και πήρε προβάδισμα στο 67΄, κάνοντας την ανατροπή με το δεύτερο τέρμα του Μαρκόφσκι στο παιχνίδι. Στο 72΄ ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 4-2 που χάρισε στον ΠΑΟΚ τον τίτλο του πρωταθλητή. Να σημειωθεί ότι στο 80΄ είχε χάσει πέναλτι ο Γκαργκαλατζίδης, με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να αποκρούει.

Αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί με το Κύπελλο που κατέκτησε χθες η πρώτη ομάδα. Οι Νέοι της Κ20 του Γκαρσία το πήραν στα χέρια και έκαναν τον γύρο του θριάμβου γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο που γιόρτασε στην φιέστα της Τούμπας.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος Σ., Λύρατζης, Τσαούσης Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Κόζακ (60΄ Τζοβάρας), Μαρκόφσκι (86΄ Παπαθανασίου), Γκαργκαλατζίδης