Τετάρτη 18 Απριλίου 2018

Διαιτητής έδωσε πέναλτι μετά τη λήξη του ημιχρόνου

Φωτογραφία: ΑΠΕ/ EPA/ARMANDO BABANI
Ένα απίστευτο περιστατικό που βάζει το VAR για τα καλά στην ποδοσφαιρική μας ζωή, εκτυλίχθηκε χθες κατά την διάρκεια του γερμανικού ντέρμπι παραμονής ανάμεσα στη Μάιντζ και την Φράιμπουργκ.

Συγκεκριμένα, λίγο πριν το ημίχρονο με το σκορ 0-0 οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Μαρκ – Όλιβερ Κεμπφ της Φράιμπουργκ. Ο διαιτητής, Γκουίντο Βίκμαν ωστόσο δεν αφουγκράστηκε τις διαμαρτυρίες τους, δεν υπέδειξε καμιά παράβαση και στη συνέχεια σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίκτες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, απ’ όπου όμως κλήθηκαν να επιστρέψουν άμεσα προκειμένου να εκτελεστεί το πέναλτι που πριν από λίγα λεπτά ο ρέφερι δεν είχε υποδείξει. Τι είχε συμβεί; Απλά ο Βίκμαν συμβουλεύτηκε το VAR και διαπίστωσε ότι στη φάση με το χέρι του Κεμπφ, υπήρξε παράβαση.
Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο γνωστός μας, Πάμπλο Ντε Μπλάσις ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο χάρη σε νέο τέρμα που σημείωσε ο πρώην παίκτης του Αστέρα Τρίπολης έγινε το 2-0 και η Μάιντζ πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης, που την φέρνουν ισόβαθμη με τη χθεσινή της αντίπαλο.

Το VAR χρησιμοποιήθηκε φέτος και σε άλλες περιπτώσεις στη Bundesliga ωστόσο έχει ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων, πολύ περισσότερο όταν συμβαίνουν περιστατικά σαν το χθεσινό στο γήπεδο της Μάιντζ.