Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017

Αυτά δεν γίνονται!

Χάνοντας σωρεία ευκαιριών κυρίως στο πρώτο μέρος αλλά και πέναλτι με τον Σάκη Κανούλα στα τελευταία λεπτά, ο Μακεδονικός έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στη κορυφή μετά την ισοπαλία του Ηρακλή στην Έδεσσα, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων.

Μετά από ένα πρώτο μέρος, όπου οι Νεαπολίτες όπου έχασαν πέντε κλασσικές ευκαιρίες, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων ήταν αυτός που στην επανάληψη, «τιμώρησε» τον Μακεδονικό, ανοίγοντας το σκορ στο 53′ με τον Παρσόπουλο, ύστερα από οργανωμένη αντεπίθεση.

Ο Μακεδονικός, ο οποίος δεν μπήκε καλά στην επανάληψη, ρίχνοντας την απόδοση του, κατάφερε να ανακάμψει, ειδικότερα μετά τις αλλαγές του Στασινόπουλου και του Πεχλιβάνη, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση. Πιο συγκεκριμένα, ήταν ο Στέλιος Τσουκάνης, ο οποίος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Αργυρόπουλο και έκανε το 1-1 στο 82′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μακεδονικός πίεσε στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους και κατάφερε στο 89′ να κερδίσει πέναλτι, σε ανατροπή του Γιώργου Γαρύφαλλου και να πάρει την ευκαιρία, για να γυρίσει το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, ο Σάκης Κανούλας αστόχησε εν συνεχεία, από την άσπρη βούλα, με τον Αργυρόπουλο να αποκρούει και μαζί με την συνολική του εμφάνιση, να αποτελεί τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα, ο οποίος με τις επεμβάσεις του, κράτησε όρθιο τον Μέγα Αλέξανδρο.
 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Βελιτζέλος): Γουμάγιας, Μπουλγκουρίδης, Βοσνιάδης, Τουμανίδης, Παπατζίκος, Ζαφειρίδης, Γαρύφαλλος, Διαμαντίδης, Βόσδου, Κανούλας, Τσουκάνης. Αγωνίστηκαν επίσης οι: Στασινόπουλος, Παντεκίδης, Τράικος και Πεχλιβάνης.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Νταμτσιος): Αργυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Τερζής, Ποτουρίδης, Ζωγράφος, Καπετάνος, Τσουχαλάμ, Κουκοράκης, Παρσόπουλος, Πετκάκης, Κίτσας.
ΠΗΓΗ:epsm24