Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2017

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Μακεδονικό

Με το διπλό απέδρασε ο Μακεδονικός από την έδρα του Κιλκισιακού με τον Τουμανίδη να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης στο 89′ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Μακεδονικό να κατακτά με αυτόν το τρόπο την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με την πρώτη καλή στιγμή να καταγράφετε στο 11′ με τον Μοσχάκη να βγάζει τετ-α-τετ τον Πιπερτζή ο οποίος πλάσαρε εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Γουμάγια. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καθάριος και πάλι για τον Κιλκισιακό αφού πέρασε δυο αντιπάλους σούταρε στη κλειστή γωνία με τον Γουμάγια να απομακρύνει.
Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Μακεδονικό σημειώθηκε στο 28′ με τον Κανούλα να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια. Στο 29′ ο Πιπερτζής έκανε το σουτ με τη μία μέσα από τη περιοχή με τον Γουμάγια να λέει και πάλι όχι, αποκρούοντας εντυπωσιακά στο αριστερό του «παραθυράκι». Ο Μακεδονικός στην συνέχεια κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλο και λίγο έλειψε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος, όμως το σουτ του Γαρύφαλλου στο 43′ απέκρουσε ο Κολιοφούκας .

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη η ομάδα του Μακεδονικού ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα απειλώντας μόλις στο 46′ με την κεφαλιά του Ζαφειρίδη να απομακρύνεται με το ένα χέρι από τον Κολιοφούκα. Επόμενη καλή ευκαρία καταγράφηκε για τον Μακεδονικό στο 69′ όταν ο Ηλιόπουλος μετά από όμορφη ενέργεια σούταρε με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κιλκισιακού. Η ομάδα του Κιλκισιακού στο 76′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Μοσχάκη με έξυπνη εκτέλεση φάουλ έβγαλε στην πλάτη της άμυνας του Μακεδονικού τον Ραφαελίδη, ο οποίος υπό πίεση πλάσαρε αλλά ο Γουμάγιας για τρίτη φορά κατάφερε να απομακρύνει. Λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης οι παίχτες του Μακεδονικού ανέβηκαν επιθετικά και στο 89′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Τουμανίδης σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 στην αναμέτρηση σκορ που παρέμεινε εώς το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή χαρίζοντας με αυτό τον τρόπο την νίκη στον Μακεδονικό.

Κιλκισιακός (Λεωνίδας Υφαντίδης): Κολιοφούκας, Δρόσος, Ραφαελίδης, Παλάσκας, Ματεντζίδης, Μίλκας (71′ Καρασίμος), Μπελίτσας, Λογγινίδης, Πιπερτζής (84′ Παρπουτσής), Μοσχάκης, Καθάριος (66′ Παναγιωτόπουλος).

Μακεδονικός (Κώστας Βελιτζέλος): Γουμάγιας, Μπουλγουρίδης, Βόσδου (60′ Στασινόπουλος),Τουμανίδης, Παπατζίκος, Ζαφειρίδης (83′ Ρίτσκος), Ηλιόπουλος (82′ Παντεκίδης), Γαρύφαλλος, Κανούλας, Διαμαντίδης, Τσουκάνης (90’+2′ Τράικος).