Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017

Στην Τούμπα η Νίκη Μεσημερίου

ilioypoli
Τα «εύκολα-δύσκολα» έκανε η Νίκη Μεσημερίου στον επαναληπτικό αγώνα με την Ηλιούπολη, κερδίζοντας το ένα εισιτήριο για τον τελικό κυπέλλου με συνολικό σκορ (4-2).

μεσιμερι

Μια πρόκριση που έρχεται ως μια άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του 2015 και η οποία στέλνει τη Νίκη Μεσημερίου, για 2η φορά στην ιστορία της, στον τελικό κυπέλλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, η Ηλιούπολη μπήκε δυνατα στο παιχνίδι και επιχείρησε να πατήσει στη μεγάλη περιοχή του Παναγιωτίδη, με τη Νίκη Μεσημερίου από την άλλη, να ισορροπεί μετά το τέταρτο και να έχει την ελαφρά υπεροχή μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές καλές φάσεις, όπου οι «πορτοκαλί» έδειχναν να πηγαίνουν το παιχνίδι εκεί όπου επιθυμούσαν.

Η επανάληψη όμως έμελλε να είναι δραματική για τους Μεσημεριώτες, μιας και η Ηλιούπολη για περίπου μισή ώρα έβγαζε φωτιές. Στο 56′ λοιπόν, ο Αστέριος Νικολίτσης ήταν αυτός που έκανε με πλασέ το 1-0 για την Ηλιούπολη, δίνοντας τεράστια ψυχολογική ώθηση στα «καναρίνια» αλλά και αποτελώντας τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα. Τόσο στα αμυντικά του καθήκοντα ως στόπερ στο πρώτο μέρος, αλλά και αναλαμβάνοντας όλη την αριστερή πλευρά σε 3-5-2 στην επανάληψη, ο Νικολίτσης ήταν μακράν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Η Ηλιούπολη όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε στροφές, πίεζε τους φιλοξενούμενους για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.  Ο Μαραντίδης μετά το 1-0 θα μπορούσε να είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, τόσο σε χαμένο τετ-α-τετ που είχε πέντε λεπτά μετά το γκολ του Νικολίτση, αλλά και σε δεύτερη προσωπική προσπάθεια που είχε, Σε μια φάση όπου πέρασε δύο αντιπάλους του και παρότι είχε αμαρκάριστο δίπλα τον Νικολίτση, προτίμησε να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέιλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παναγιωτίδη.

Στο 76′ όμως, ήρθε η αποβολή για την Ηλιούπολη, σε μια φάση όπου ο Καλιπολίτης είδε την 2η κίτρινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης. Εκεί το παιχνίδι άνοιξε και σε μια αντεπίθεση της Νίκης Μεσημερίου, ο Καρατζάς βρέθηκε σε… θέση σέντερ φορ και με τακουνάκι από το ύψος της μικρής περιοχής, ισοφάρισε σε 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στα τελευταία λεπτά, η Νίκη Μεσημερίου θωράκισε τα μετόπισθεν, κρατώντας το 1-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μαρόπουλου.

MVP: Μακράν με διαφορά ο Αστέρης Νικολίτσης. Αρχηγός με όλη τη σημασία της έννοιας, ο έμπειρος μεσοαμυντικός, ο οποίος πέρα από το γκολ που πέτυχε, ήταν άριστος στα αμυντικά του καθήκοντα, τόσο ως στόπερ αλλά και ως κεντρικός αμυντικός.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Παρά τις φωνές της κερκίδας, ο Μαρόπουλος όπως και οι δύο βοηθοί Τυριακίδης-Ασλάνης, στάθηκαν στο ύψος της περίστασης. Ο ρέφερι ήταν πολύ κοντά σε όλες τις φάσεις και φάνηκε σε πρώτο βαθμό τουλάχιστον, ακριβοδίκαιος. Στη φάση της αποβολής του Καλιπολίτη, άκουσε τον Τυριακίδη, ο οποίος εισηγήθηκε την 2η κάρτα στον αμυντικό της Ηλιούπολης.
ΚΟΣΜΟΣ: Φίλαθλοι και των δύο ομάδων βρέθηκαν στο πλαστικό της Ηλιούπολης, με τις στιγμές έντασης να είναι αρκετές αλλά πάντα με την λογική να πρυτανεύει. Στο γήπεδο βρέθηκαν μεταξύ άλλων ο Νίκος Φιλιππιάδης και ο Διονύσης Ψωμιάδης, ενώ συνολικά ο αριθμός του κόσμου υπολογίζεται στα 300 άτομα.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καβάσης): Χομσίογλου, Νικολίτσης, Γκουβάρας, Καλιπολίτης, Μακραντώνης, Κυριακίδης, Σκορδάς, Αλμπανίδης, Μαραντίδης, Μπεγκλής, Ξούρας
Αγωνίστηκαν επίσης οι:  Παπαδημητρίου, Σίνης και Τάτσιος

ΝΙΚΗ (Θέμελης): Παναγιωτίδης, Μπασκάκης, Σταφυλλίδης, Καρατζάς, Μυλωνάς, Δάλλας, Καρολίδης, Δούμας, Κόλα, Νικολλάρα, Σερέτης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Κόλκος και Γερασίμου