Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2017

Θα το κάνει το θαύμα!!!

Ο ψυχωμένος Ηρακλής έφυγε με "διπλό" από τη Βέροια
Μεγάλη νίκη στην προσπάθειά του να μην υποβιβαστεί πήρε ο Ηρακλής, καθώς παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κατάφερε να φύγει νικητής από τη Βέροια (2-0 την τοπική ομάδα), δείχνοντας ότι θα παλέψει μέχρι τέλους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον "Γηραιό", όταν στο 16’ ο Καντιμοίρης έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μοντέιρο. Οι δύο ομάδες έψαξαν κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι προσπάθειές τους δεν καρποφόρησαν.

Η Βέροια ήταν πιο δραστήρια στο δεύτερο 45λεπτο, όμως ο Ηρακλής έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο 65’, με τον Καντιμοίρη να διώχνει το σουτ του Λεοζίνιο. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, όμως το γκολ ήρθε για τους Θεσσαλονικείς στο 81’ με δράστη τον Γροντή.

Ο "Γηραιός" δεν κλείστηκε, έψαξε ένα δεύτερο τέρμα και το πέτυχε στο 91’, με τον Λεοζίνιο να νικάει από την άσπρη βούλα τον Καντιμοίρη και να γράφει το τελικό 2-0.

Ετσι, ο Ηρακλής έφτασε τους οκτώ βαθμού, ενώ σε περίπτωση που τακτοποιήσει την οφειλή του στον Πορτουλίδη μέχρι την 01/02 τότε θα του επιστραφούν οι τρεις βαθμοί που του αφαίρεσε η ΕΠΟ, κάτι που θα τον φέρει στο -2 από Βέροια και Λεβαδειακό, έχοντας ένα ματς λιγότερο και από τους δύο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια (Γράφας): Καντιμοίρης, Μαλόν, Καλί, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας, Λινάρδος (70' Μπελαϊντ), Στόιτσεφ, Σαρμπόνγκ, Κάλβο (54' Αρσε), Καπετάνος (80' Τζιώρας).

Ηρακλής (Παντελίδης): Χουάντερσον, Στάμου, Τζανετόπουλος, Κούρος, Σαραμαντάς, Δώνης (68' Αγγελόπου