Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016

Ματσάρα στη Σταυρούπολη – «Λύτρωση» για τον Μακεδονικό στις καθυστερήσεις

Αποτέλεσμα εικόνας για επσμ24
Τέσσερα γκολ, τρεις αποβολές, ομηρικές μάχες αλλά και ένα παιχνίδι «πάνω-κάτω» παρακολούθησε ο κόσμος που βρέθηκε στη Σταυρούπολη για το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Παύλου Μελά και του Μακεδονικού.

Με γκολ του Στασινόπουλου στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων από τα εννιά συνολικά (λόγω πεντάλεπτης διακοπής νωρίτερα), ο Μακεδονικός έμεινε «όρθιος» στη Σταυρούπολη και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αν και ο Μακεδονικός είχε τη κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Παύλος Μελάς ήταν ιδιαίτερα απειλητικός στις αντεπιθέσεις, καταφέρνοντας από το 20ο λεπτό να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Ρίτσκου, ο Ιωαννίδης κοντρόλαρε υποδειγματικά και πλάσαρε εξίσου καλά τον Παπαθανασίου, γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη και όσο περνούσε η ώρα ο Μακεδονικός πίεζε τους Σταυρουπολίτες, για να φτάσει στο 68′ τελικά στην ισοφάριση, όταν μετά από φάουλ του Στασινόπουλου και αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή του Ταχματζίδη, ο Γιάννης Ζαγναφέρης «χτύπησε» , ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Τρία λεπτά νωρίτερα από το γκολ του «Ζάγνα», ο Άγγελος Αγγελάκης έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντουνιά, σε μια φάση όπου αν και είχε προειδοποιήσει τον παίκτη του Παύλου Μελά να περιμένει το σφύριγμα του για να εκτελέσει το φάουλ, ο Ντουνιάς εκτέλεσε χωρίς αυτό, με αποτέλεσμα να δει πρόωρα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Με την ένταση του παιχνιδιού τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου να αυξάνεται, ο Γεροντίδης κατάφερε τρία λεπτά μετά το γκολ του Ζαγναφέρη, να σπάσει τη… γραμμή του οφσάιντ και να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, νικώντας σε τετ-α-τετ τον Παπαθανασίου.

Στο 74′ περίπου, ο Αντωνιάδης έγινε αλλαγή από τον Γιώργο Αβραμίδη και κάπου εκεί ξεκίνησε η διακοπή του αγώνα. Ο ποδοσφαιριστής του Μακεδονικού φανερά εκνευρισμένος από την εξέλιξη του αγώνα, κλώτσησε μια μπάλα προς τα κάγκελα του γηπέδου, ξεσήκωσε τον κόσμο που βρισκόταν στη κερκίδα και εκεί μετά από ένα πλαστικό μπουκάλι που έπεσε προς τον πάγκο του Μακεδονικού, στάθηκε αφορμή για να αρχίσουν τα… όργανα. Ο πάγκος του Μακεδονικού να τα έχει βάλει με τη κερκίδα, οι παίκτες του Μακεδονικού και του Παύλου Μελά να έρχονται στα χέρια και ο Αγγελάκης να διακόπτει το παιχνίδι μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Αποτέλεσμα της διακοπής; Να μείνει με εννέα παίκτες ο Παύλος Μελάς και με δέκα ο Μακεδονικός, μιας και ο Νικολαϊδης και ο Αβαλιάν είδαν αμφότεροι τη κόκκινη κάρτα στην γενικότερη σύρραξη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ειδικότερα στις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν μείνει με εννέα παίκτες, ο Μακεδονικός έπαιξε στο μισό γήπεδο τον Παύλο Μελά, για να φτάσει στην ισοφάριση στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από την χαμένη ευκαιρία του Ογκουνσότο, ο Ταχματζίδης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Στασινόπουλο και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το τέλος του αγώνα βρήκε από την μία τον Παύλο Μελά αποδεκατισμένο λόγω των αποβολών του Νικολαϊδη και του Ντουνιά ενόψει του παιχνιδιού με τη Μαλακοπή, αλλά και τον Μακεδονικό στο -4 από την πρωτοπόρο Θέρμη, έχοντας μάλιστα τη τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, το ρεπό του!

Παύλος Μελάς – Μακεδονικός 2-2

Αποβολή: Ντουνιάς (65’), Νικολαϊδης (77’), Αβαλιάν (77’)

Σκόρερ: Ιωαννίδης (20’), Ζαγναφέρης (68’), Γεροντίδης (74’), Στασινόπουλος (90’)

Διαιτησία: Αγγελάκης (Αϊναλής – Παπαδόπουλος)

Π. ΜΕΛΑΣ: Ταχματζίδης, Νερσεσιάν, Αγαπητός, Πλίκας, Νικολαϊδης, Φειδάκης, Γεροντίδης, Ντουνιάς, Ιωαννίδης (90’ Γιαταγατζίδης), Ρίτσκος (90’ Αλεξανδρίδης), Καραγιαννίδης (72’ Βερβέρης)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Παπαθανασίου, Πιτσόκος, Αβαλιάν, Αντωνιάδης (75’ Ογκουνσότο), Τσιαμπάζης, Δήμου (61’ Γεωργίου), Γαρύφαλλος, Λυκίδης, Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης, Βεϊδαμενίδης (61’ Πεχλιβάνης)
ΠΗΓΗ:Αποτέλεσμα εικόνας για επσμ24