Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2016

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ 2-4

ΔΡΑΜΑ
Με την συμπαράσταση εκατοντάδων ενθουσιωδών φίλων του και ανατροπή του εις βάρος του σκορ ο Απόλλωνας πέτυχε μεγαλειώδη νίκη επί της Δόξας, μέσα στην Δράμα, σκοράροντας τέσσερις φορές (2-4). Η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει 1-0 από το 4ο λεπτό από το τυχερό γκολ του Ιότι, αλλά μετά τα πρώτα 10 λεπτά άρχισε σταδιακά να βρίσκει τον καλό της εαυτό.
Και στο 32΄ο Ν’ Λουντούλου κέρδισε αδιαμφισβήτητο πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Πόποβιτς και ισοφάρισε. Παρά την αναγκαστική αποχώρηση του Βεργώνη ο Απόλλων,  που είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο γήπεδο σε άμυνα κι επίθεση, ανέτρεψε ολοκληρωτικά το σκορ στο 41΄ με το γκολ του Κυβελίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μας συνέχισαν όπως είχαν σταματήσει στο πρώτο και παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι  γηπεδούχοι  να γίνουν απειλητικοί δεν μπορούσαν να «πατήσουν» την περιοχή του Απόλλωνα. Στο 60΄ο Ν’ Λουντούλου έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση  και με έξοχη ενέργεια διαμόρφωσε το 1-3, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου το 1-4 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς (83΄). Οι γηπεδούχοι μείωσαν 2-4 με τον Γαιδαρτζή δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

ΔΟΞΑ: Σικαλιάς, Ακασού(46’ Δουμάνης), Βιτλής, Γκαρακλίδης, Παπαζούδης, Ολίσε (30’ λ.τ. Κουρτεσιώτης), Σουάνης (Γιόνδης), Πινδώνης, Γαϊδαρτζής, Ιότι, Παπαζαχαρίας

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Καπίας, Κυβελίδης, Σαμαράς (63’ λ.τ. Λιόνης), Καλαϊτζίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης ( 40’ λ.τ. Φάμπιο), Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς (90+ Ρόβας).