Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016

Δόξα Ελπίδας Ευόσμου-Δόξα Πενταλόφου 0-3

Ομόνοια Στο σημερινό πρωινό παιχνίδι του Α' ομίλου η Δόξα Πενταλόφου διέλυσε μέσα στον Εύοσμο την τοπική Δόξα Ελπίδας με τελικό σκορ 0-3.
Αν οι επιθετικοί της Δόξας Πενταλόφου ήταν πιο ουσιαστικοί σε ορισμένες ευκαιρίες που τους δόθηκαν στο δεύτερο μέρος, το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμη και 0-6. Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα Πενταλόφου ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερες φορές την εστία του Γλαβίνα, έχοντας παράλληλα μία άμυνα από "γρανίτη" από τους έμπειρους Σαπάνη Γιάννη και Μάσκα, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν κάτι ιδιαίτερο στα καρέ του Ψάρια. Κορυφαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 19' η κεφάλια του Μίλτου Σαπάνη, στο 23' ένα πολύ δυνατό σουτ του Σάκη Τσιφούτη αλλά και η κεφαλιά του Γιάννη Σαπάνη στα χασομέρια του ημιχρόνου. Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πενταλόφιτες να ψάχνουν το γκολ, το οποίο ήταν θέμα χρόνου για να μπει. Μόλις στο 52ο λεπτό ο Μίλτος Σαπάνης με ωραίο κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Δόξα Πενταλόφου, 0-1. Φτάνουμε στο 67ο λεπτό του αγώνα, ο Κόζαρης εκτελεί κόρνερ για την Δόξα Πενταλόφου και στη συνέχεια ο έμπειρος αμυντικός της Δόξας Γιάννης Σαπάνης με κεφαλιά γράφει το 0-2. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76ο λεπτό όταν ο Κόζαρης έδωσε πάσα στον Φούκα και ο δεύτερος με δυνατό ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Γλαβίνα και έκανε το 0-3. Όπως είπαμε και στην αρχή μετά το 0-3 οι επιθετικοί της Δόξας Πενταλόφου έχασαν σωρεία χαμένων ευκαιριών, οι οποίες αν έβρισκαν στόχο θα μιλούσαμε για ένα "αστρονομικό" σκορ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι μετά από πάρα πολύ καιρό η Δόξα πανηγυρίζει εκτός έδρας νίκη, καθώς η τελευταία φορά που νίκησε εκτός έδρας ήταν στις 18-1-2015 στο γήπεδο του Αγίου Παύλου απέναντι στην Ένωση Συκεών, την οποία κέρδισε με σκορ 1-2. Σκόρερ της Δόξας σε εκείνο το ματς ήταν ο Χρήστος Χατζηαγοράκης στο 32' με κεφαλιά το 1-1 και ο Γιώργος Σταμπουλής στο 73' με δυνατό σουτ το 1-2. Την επόμενη αγωνιστική (6η) που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη 12/10/2016, η Δόξα Πενταλόφου θα κάνει το ρεπό της.

ΣΚΟΡΕΡ: Σαπάνης Μ. (52'), Σαπάνης Ι. (67'), Φούκας (76')

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Στρατζαλίδης (Βελούδης-Στεφανίδης)

Δόξα Ελπίδας Ευόσμου (Παύλος Μποΐκογλου): Γλαβίνας, Αβραμίδης, Αγαθαγγελίδης (71' Γιοβανόπουλος), Τσιρέλης, Οβαννισιάν, Μπαλαμπάνοφ (55' Κιτσούκης), Βασιλειάδης, Τσιαούσης (64' Κουγιουμτζίδης), Περχανίδης, Παπακωνσταντίνου, Φωλτίδης.

Δόξα Πενταλόφου (Γιώργος Βλαχούδης): Ψάριας, Τσιφούτης Χ., Σαπάνης Ι., Μάσκας, Τσιφούτης Αθ., Σταματάκης, Σαπάνης Μ. (70' Κιθαρίδης), Φούκας, Κόζαρης (79' Μενεξές), Γιόφκας, Παροτσίδης (50' Πουμπουρίδης).
ΠΗΓΗ:doxapentalofoumas.blogspot.gr