Παρασκευή 1 Ιουλίου 2016

"Μάζευε και ας είναι ρόγες"!!!Σύστημα Σάντος......

H πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016 είναι η Πορτογαλία, καθώς επικράτησε με 5-3 της Πολωνίας στην διαδικασία των πέναλτι, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνονται με 1-1.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος για να παίξει για δεύτερη φορά στον τελικό θα πρέπει να αποκλείσει τον νικητή του ζευγαριού, Ουαλία - Βέλγιο, ενώ οι Πορτογάλοι έφτασαν στα ημιτελικά για 5η φορά στην ιστορία τους και 4η στα τελευταία 5 Euro!

Το μοναδικό πέναλτι που χάθηκε ήταν αυτό του Γιάκομπ Μπλαστσικόβσκι, του κορυφαίου Πολωνού στην διοργάνωση, ο οποίος έκανε καλή εκτέλεση, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο έκανε τρομερή απόκρουση!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο 3 φορές... κλότσησε αέρα στο ματς, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά ευστόχησε στο πρώτο πέναλτι, το ίδιο έκαναν οι Ρενάτο Σάντσες, Ζοάο Μοουτίνιο, Νανί και Ρικάρντο Κουαρέσμα, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο και θυμίζουμε πως στους "16" είχε σκοράρει στην παράταση για το 1-0 επί της Κροατίας!

Η Πολωνία είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, χάρη στο πρώτο γκολ του Λεβαντόβσκι στην διοργάνωση, αλλά απάντησε στο 33' ο Ρενάτο Σάντσες, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό του διεθνές του τέρμα, στην παρθενική του συμμετοχή στην 11άδα στο Euro 2016. Ήταν μάλιστα ο κορυφαίος του αγώνα, όπως και κόντρα στην Κροατία!

Η Πορτογαλία στα πέντε της ματς που έχει παίξει στο Euro 2016 έχει ισάριθμες ισοπαλίες στο 90άλεπτο! Βρίσκεται όμως ένα βήμα πριν τον τελικό και αντίπαλο στον ημιτελικό θα μάθει το βράδυ της Παρασκευής (22:00).