Πέμπτη 31 Μαρτίου 2016

Πρωταθλητής και μαθηματικά ο Μακεδονικός μετά και το 2-1 επί του Φοίνικα Πολίχνης

MAKEDONIKOS_protathlima
Μετά την επιτυχία της κατάκτησης του Κυπέλλου, ο Μακεδονικός με μόλις μια ήττα σε 31 αγωνιστικές κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας, τρεις στροφές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος επικρατώντας 2-1 του Φοίνικα Πολίχνης έπειτα από ανατροπή.

Ο Μακεδονικός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, κατάφερε και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ολική ανατροπή, παίρνοντας την νίκη με 2-1 απέναντι στον Φοίνικα Πολίχνης εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, καθώς στο 30΄ έκαναν το 0-1 με τον Καϊδαρτζή, σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Μακεδονικός αύξησε την πίεση με τους φιλοξενούμενου και αρχικά με τον Ζαγναφέρης στο 58′ έφερε το ματς στα ίσα,  και δεκατέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Πεχλιβάνης ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Το μυαλό όλων στρέφεται αποκλειστικά πια, στην προετοιμασία της ομάδος, για τους αγώνες μπαράζ εκεί όπου καλείται να τερματίσει μέσα στις δύο πρώτες θέσεις (σύνολο τέσσερις ομάδες), προκειμένου να πανηγυρίσει και οριστικά την επάνοδο του στην Γ Εθνική.