Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2016

Στο τελικό της ΕΠΣΜ ο Μακεδονικός, επικρατώντας εύκολα 1-4 της Δόξα Ρετζικίου

12666339_10153321390840544_793377503_n
Ο Μακεδονικός πραγματοποιώντας ακόμη μια καλή εμφάνιση, πήρε εύκολα αλλή μία νίκη απέναντι στη Δόξα Ρετζικίου με 1-4 και προκρίθηκε στον τελικό του θεσμού του κυπέλλου της ΕΠΣΜ.

Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς ο Μακεδονικός έχοντας πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του έδωσε κίνητρο στην Δόξα, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του κ. Αβραμίδη. Οι παίχτες του Μακεδονικού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 16′, με σουτ του Πεχλιβάνη έξω από την περιοχή. Στην συνέχεια η ομάδα της Δόξας ανέβασε ρυθμό δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργος Αβραμίδης θέλοντας να ξεκουράσει τους Στασινόπουλο και Γαρύφαλλο έβαλε στο παιχνίδι τους Λεσάι και Μπασκάκη. Οι παίχτες της Δόξας συνέχισαν την πολύ καλή απόδοσή τους και στο δεύτερο μέρος, καταφέρνοντας να σκοράρουν στο 60′ με τον Ισχυρόπουλο. Η χαρά για τους παίχτες της Δόξας δεν κράτησε όμως πολύ καθώς ο Μακεδονικός δείχνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι της αποτελεσματικότητά, κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να σκοράρει τρείς φορές με τους Μπασκάκη στο 65′, Πρίφτη στο 72′ και Αντωνιάδη στο 76′, διαμορφώνοντας μ’ αυτό τον τρόπο το τελικό 1-4 και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό, στο γήπεδο της Τούμπας στις 17 Φεβρουαρίου, με μοναδικό στόχο να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.