Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

ΠΑΟΚ ΣΤΑΥΡΟΥ-ΒΡΑΣΙΔΑΣ ΒΡΑΣΝΩΝ 3-1

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 3 - 1 γνώρισε ο Βρασίδας Βρασνών στην έδρα του ΠΑΟΚ Σταυρού, αγωνιζόμενος όμως με πολλές και σημαντικές απουσίες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν την μάχη του κέντρου. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήταν για την ομάδα μας στο 10ο λεπτό, με τον Κώστα Καρακεχαγιά να μην εκμεταλλεύεται την εκπληκτική πάσα του Βασίλη Δημούδη και να πλασάρει πάνω από την εστία. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ΠΑΟΚ Σταυρού, εκμεταλλευόμενος και τον ευνοϊκό άνεμο, θα κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και θα μας πιέσει. Ένα αβίαστο λάθος της άμυνας μας στο 15ο λεπτό θα δώσει την δυνατότητα στην ομάδα του ΠΑΟΚ Σταυρού να σκοράρει, με τους παίκτες μας να διαμαρτύρονται για οφσάιντ αλλά τον επόπτη να τρέχει προς το κέντρο. Η συνέχεια ανήκει και πάλι στην ομάδα του Σταυρού, η οποία κυρίως με στημένες φάσεις θα απειλήσει, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο 25ο λεπτό. Ό,τι δεν μπόρεσαν να καταφέρουν οι αντίπαλοι μας με την βοήθεια του ανέμου το κατάφεραν με την βοήθεια της άμυνας μας στο 30ο λεπτό. Νέο λάθος στην περιοχή μας, με τους αντίπαλους επιθετικούς να το εκμεταλλεύονται και να σοράρουν εύκολα για το 2-0. Από εκείνο το σημείο και μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα μας το μόνο που θα καταφέρει είναι να μην δεχτεί άλλο γκολ και να πάει στα αποδυτήρια για ανασύνταξη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Σταυρού, πάλι από στημένη φάση. Μέχρι και το 60ο λεπτό του αγώνα είχαμε παιχνίδι κέντρου, με την ομάδα μας να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα άνεμο και τον ΠΑΟΚ Σταυρού να κρατάει εύκολα το υπέρ του 2-0. Από το 60ο λεπτό και μετά η ομάδα μας θα ρισκάρει και θα πιέσει πιο ψηλά, μη έχοντας κάτι να χάσει. Στο 65ο λεπτό θα κερδίσει κόρνερ, με την μπάλα τελικά να στρώνεται εκτός περιοχής στον αγέραστο Βασίλη Δημούδη, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ θα την στείλει πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι και τελικά στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους ποδοσφαιριστές μας οι οποίοι για ένα δεκάλεπτο θα πιέσουν ακόμα περισσότερο, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον προπονητή μας να χρησιμοποίει όποιον ετοιμοπόλεμο ποδοσφαιριστή είχε στην διάθεση του, θα ρισκάρει επιθετικά αφήνοντας φυσιολογικά κενά στην άμυνα. Σε μια από τις αντεπιθέσεις του ΠΑΟΚ Σταυρού, λίγο πριν μπούμε στις καθυστερήσεις, οι αντίπαλοι μας θα σκοράρουν, για ακόμα μια φορά στο όριο του οφσάιντ, γράφοντας το τελικό 3-0.

Στο συγκεκριμένο αγώνα ο Βρασίδας Βρασνών πήγε λαβωμένος από απουσίες και τραυματισμούς αλλά αγωνίστηκε φιλότιμα με όσους παίκτες διέθετε ή....επιστράτευσε. Από την στιγμή κιόλας που όλες του οι απουσίες αγωνίζονται από το κέντρο και μπροστά ήταν φυσιολογικό να μην μπορεί να απειλήσει και να πιέσει την αντίπαλη άμυνα όσο ήθελε. Αν μάλιστα δεν έκανε δύο παιδαριώδη λάθη στο πρώτο ημίχρονο θα λέγαμε ότι η ομάδα στο μέτρο του δυνατού έκανε ότι μπορούσε και ίσως στο δεύτερο ημίχρο και με την βοήθεια του ανέμου να πήγαινε και για κάτι παραπάνω. Η ήττα όπως ήρθε ήταν δίκαια αφού ο ΠΑΟΚ Σταυρού ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και ήταν αυτός που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και πιο ουσιαστική κατοχή. Το παιχνίδι αυτό αποτελεί παρελθόν, με την ομάδα μας πλέον να βλέπει το επόμενο παιχνίδι και με τον προπονητή μας να εύχεται να έχει περισσότερους ετοιμοπόλεμους ποδοσφαιριστές στην διάθεση του την επόμενη φορά. Το σίγουρο είναι ότι όσοι αγωνίστηκαν και σήμερα είναι άξιοι συγχαρητηρίων για την προσπάθεια τους, με την ζωντανή κάλυψη του αγώνα να δίνει την δυνατότητα στους ποδοσφαιριστές μας να δουν τα λάθη τους και να τα διορθώσουν σύντομα. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και μια ήττα σε μια από τις πιο δυνατές έδρες του ομίλου δεν φέρνει την καταστροφή. Το σημαντικό είναι να την διαχειριστείς σωστά και στο επόμενο κιόλας παιχνίδι να ανακάμψεις. Οι ποδοσφαιριστές μας φέτος έχουν δείξει διαφορετική νοοτροπία, πιο ώριμη και είμαστε σίγουροι ότι και σε αυτό τον τον τομέα θα μας εκπλήξουν ευχάριστα!

Τέλος, να αναφέρουμε για ακόμα μία φορά το αυτονόητο στα παιχνίδια με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Σταυρού, ότι διεξήχθη δηλαδή σε ιδανικές ποδοσφαιρικές συνθήκες εντός και εκτός γηπέδου και να ευχηθούμε στην ομάδα του ΠΑΟΚ Σταυρού καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.