Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015

Διγενής Κρυονερίου - ΠΑΟΚ Ανοιξιάς 1-3

Του Σταύρου Αιμουχίδη

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα μας παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και χωρίς τον Μάνο Μακράκη στον πάγκο, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 επί του Διγενή στο Κρυονέρι, στο πλαίσιο της εμβόλιμης εξ αναβολής 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο Βαγγέλης Κυριακίδης, που αντικατέστησε τον Μακράκη στην άκρη του πάγκου, παρέταξε την ομάδα με τους Μπαϊραμπά , Αντωνιάδη, Μπαλάσκα (Ρεϊνόγλου 56'), Μπαϊραμπά Γ. , Κωνσταντούδη (C), Πάντσεφ, Μαρσέλ (Χάλμπας 75), Ντέντα, Πελούμη, Ρίζο και Ζουρνατζίδη.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά καθώς η ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και πάλι στην πρώτη τελική του αντιπάλου. Στη συνέχεια κυριάρχησε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 22ο λεπτό με γκολ του Ρίζου ύστερα από τρομερό σλάλομ του Πελούμη, ο οποίος πέρασε 4 παίκτες και πάσαρε στον σκόρερ. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας πίεσε για το δεύτερο γκολ, το πέτυχε αλλά ακυρώθηκε λανθασμένα ως επιθετικό φάουλ του Πελούμη. Και ενώ συνέχισε να πιέζει, οι οπαδοί της αντίπαλης ομάδας πετούσαν μπάλες στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να σταματήσουν τις αντεπιθέσεις. Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία καθώς είχαν δοκάρι εξ επαφής. Στο 82ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα μας θα στραβοπατήσει, ο Πάντσεφ με πολύ ωραία ενέργεια κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Ο Ντέντα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Οι νίκες με ανατροπή, η συνήθεια που έγινε λατρεία, ολοκληρώθηκε στο 84ο λεπτό με τον Ζουρνατζίδη να σκοράρει με το κεφάλι από δύσκολη γωνία μετά από ασίστ του Πελούμη.
Έτσι η ομάδα μας έφτασε τις 3 νίκες σε 5 αγώνες και βρίσκεται στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 9 βαθμούς.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδας μας υποδέχεται τον Εθνικό Σοχού, την Κυριακή στις 15:00..