Κυριακή 31 Μαΐου 2015

Εφτάψυχοι… ΑΕ Ευόσμου και Πέππας, έσπασαν την «έδρα» του Αίαντα!

ae eyosmoy
Γεννημένη για τα… δύσκολα έδειξε πως είναι ακόμα μια φορά η Αθλητική Ένωση Ευόσμου, καθώς μετά την πρόκριση επί του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, έσπασε την… έδρα του Αίαντα Ευόσμου, κερδίζοντας στα πέναλτι με 4-2 και οδηγώντας την αναμέτρηση σε «ουδέτερο»

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε 2-2 ενώ στην παράταση σημειώθηκε από ένα γκολ έκαστος, με τον Αίαντα όμως να παίζει στο μεγαλύτερο μέρος της παράτασης με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κιλιγκαρίδη.

Μπροστά στα μάτια 500 ανθρώπων, Αίας Ευόσμου και ΑΕ Ευόσμου αποζημίωσαν και με το παραπάνω τους θεατές, προσφέροντας γκολ, φάσεις, πάθος, δύναμη και γρήγορο τέμπο παιχνιδιού. Όπως δηλαδή αρμόζει σε ένα τοπικό ντέρμπι.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αίας Ευόσμου ήταν αυτός που κυριάρχησε στο παιχνίδι και κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά με τα γκολ του Παναγιώτη Λαφτσίδη και το φάουλ του Γκαμπέση, να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0. Μέχρι την έναρξη του δευτέρου μέρους, όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Λάμπρου Ανδριόπουλου δεν θα αντιμετωπίσει προβλήματα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Ζωμένου είχε διαφορετική άποψη.

Με ένα εκρηκτικό μισάωρο στην επανάληψη, οι Ενωσίτες αποδίδοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, κατάφεραν να μειώσουν αρχικά με τον Mπατάλη στο 65′ και με τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις του αγώνα να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από κει και πέρα στη παράταση, όπου ο Αίας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης του Κιλιγκαρίδης και η ΑΕ είχε τον έλεγχο, έκανε το «μπαμ» ο Στέλιος Λαφτσίδης, ο οποίος κόντρα στη ροή του αγώνα  έγραψε το 3-2 για τον Αίαντα δώδεκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 120 λεπτών! Πριν καλά-καλά όμως γίνει το 3-2, ο Δημήτρης Μπούκας έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια τρία λεπτά αργότερα, οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι.

Τέλος, στην διαδικασία των πέναλτι, οι παίκτες της Ένωσης έδειξαν ότι είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και κέρδισαν με 4-2, μία νίκη που την οφείλουν κατά ένα μεγάλο βαθμό στον Μπατάλη και τον νεαρό γκολκίπερ Πέππα, ο οποίος μαζί με τον τερματοφύλακα του Αίαντα, Σταυρίδη ήταν από τους πολυτιμότερους παίκτες του αγώνα.

Να υπενθυμίσουμε ότι κάτι ανάλογο έγινε και την περσινή σεζόν, στο ματς της ΑΕ Ευόσμου με τον Σμυρναϊκό Βαθυλάκκου στο μπαράζ ανόδου, με τον Κόλκο τότε να ισοφαρίζει και αυτός το παιχνίδι στις καθυστερήσεις και την ΑΕ Ευόσμου να παίρνει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΑΕ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-3 (2-2 στη κανονική διάρκεια)
Σκόρερς: Παν. Λαφτσίδης 18′, Γκαμπέσης 23′, 108′ Στ. Λαφτσίδης / Μπατάλης 65′, 90+, Μπούκας 111′
Διαιτησία: Λιαχούδης (Δημητριάδης-Μερκενίδης)

ΑΙΑΣ (Ανδριόπουλος); ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, ΛΑΦΤΣΙΔΗΣ Π., Κιλιγκαρίδης, Σέρα, Πολυκάρποφ, Ιωαννίδης, Λαφτσίδης Μ., ΚΑΡΑΜΟΥΚΙΔΗΣ, Τσάτσας, Γκαμπέσης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Μιχαηλίδης, Βαλκάνης και ΣΤ. ΛΑΦΤΣΙΔΗΣ

ΑΕ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωμένος): ΠΕΠΠΑΣ, Σαμπιασβίλι, Νέδος, ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ, ΧΑΤΣΙΚΙΔΗΣ, Σταματάκης, ΜΠΑΤΑΛΗΣ, Ιωάννου, Ρενάτο, Λάμι
Αγωνίστηκαν επίσης οι: ΜΠΟΥΚΑΣ, Τζιανής και Τσιαούσης