Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015

Ο ψυχωμένος Αστέρας απέσπασε την ισοπαλία

Σε μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος, ο Αγροτικός Αστέρας στάθηκε όρθιος και απέσπασε την ισοπαλία με σκορ 1-1. Μάλιστα, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να... αποδράσουν από το νησί ακόμα και με τους τρεις βαθμούς, αν ελάχιστα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο Πάτο αξιοποιούσε τη μεγάλη ευκαιρία που του δόθηκε για να σκοράρει!!!
 Στο πρώτο του παιχνίδι μετά την επιστροφή στην ομάδα, ο Παναγιώτης Διλμπέρης είδε τους ποδοσφαιριστές του να παίζουν με περίσσιο δυναμισμό και να αποδεικνύουν έμπρακτα ότι είναι διατεθειμένοι να παλέψουν μέχρι τελευταίας ρανίδος για την παραμονή στην κατηγορία.

Στα του αγώνος: Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και στο 18΄ έγινε το 1-0, όταν ο Κρολ μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με δυνατό σουτ.

Ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια και στο 44΄ είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία για να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το φάουλ που εκτέλεσε απευθείας ο Χιντζίδης απέκρουσε δύσκολα ο Πολίτης.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με έντονο δυναμισμό και από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με πάθος έφτασαν στην ισοφάριση στο 59΄ με το σουτ του Στεφανίδη, ενώ στο 64΄ αποβλήθηκε από τον πάγκο ο τεχνικός του Αστέρα, Παναγιώτης Διλμπέρης, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

Η Ζάκυνθος στο 68΄ είχε οριζόντιο δοκάρι στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, αλλά τη μεγαλύτερη ευκαιρία για δεύτερο γκολ την είχε ο Αγροτικός Αστέρας, όταν στο 88΄ ο Πάτο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πολίτη στο τετ α τετ!

Αγροτικός Αστέρας: Παναγιώτης Διλμπέρης - Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Παλάσκας, Ντόικιτς, Χιντζίδης, Γεωργιάδης, Τσεμπερίδης, Βελλίνης (88΄ Καραντασιάδης), Ναστέφσκι (46΄ Πάτο), Καρακατσάνης (74΄ Καθάριος), Στεφανίδης. Αναπληρωματικοί: Ταταρίδης, Θεοδωρίδης, Τριανταφυλλίδης, Καραντασιάδης.

Ζάκυνθος: Ντάνι Ακίνο - Πολίτης, Τσόπελας, Καλλιβωκάς (71΄ Χατζησάββας), Νόνης, Ουνγιαλίδης, Κρισμάρεβιτς, Κρόλ, Πιτταράς (60΄ Πούρνος), Μπλέτσας, Παπαδημητρίου (50΄ Καμπούρης), Βαρέλα. Αναπληρωματικοί: Στεριώτης, Κυριακίδης, Πλαβούκος.