Τρίτη 28 Οκτωβρίου 2014

ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ ΗΤΑΝ...2-1 ΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Τελικά την έκφραση που χρησιμοποιεί ο λαός "είχα άγιο" θα την πιστεύουν όλοι στο στρατόπεδο του "Στρατηγού" καθώς στο τοπικό ντέρμπι με την Ηλιούπολη, ημέρα γιορτής του Αγίου Δημητρίου, σκόραραν δυο Δημήτρηδες και έδωσαν τους πολύτιμους βαθμούς στους πράσινους σε ένα παιχνίδι θρίλερ καθώς όλα τα γκολ μπήκαν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περίμεναν όλοι, με τους παίκτες του Παύλου Μελά να πιέζουν και τους παίκτες της Ηλιούπολης να είναι ταμπουρωμένοι και να αμύνονται στο μισό γήπεδο κλείνοντας όλους τους διαδρόμους. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανιαρό, χωρίς φάσεις με τους ηλιουπολίτες να καταφέρνουν να κρατήσουν μακριά από τον Νιάνιο τους όποιους κινδύνους.
 Στο δεύτερο ημίχρονο οι σταυρουπολίτες μπήκαν με περισσότερη διάθεση, ψάχνοντας διαδρόμους να πετύχουν το γκολ. Η ώρα όμως περνούσε και το γκολ δεν ερχόταν, οπότε έβαλε ο Άγιος το χεράκι του. Στο 81' ο Λυκίδης εκτέλεσε το φαουλ, ο Χατζηχαριστός στην πλάτη της άμυνας με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους πράσινους 1-0 μέσα σε πανηγύρια. Δεν πρόλαβαν όμως να χαρούν οι πράσινοι καθώς στην μοναδική ευκαιρία της στο παιχνίδι η Ηλιούπολη την έκανε γκολ. Στο 85' μετά από μια αντεπίθεση και ωραία συνεργασία ο Γκουβάρας με πλασέ έγραψε το 1-1. Η χαρά όμως και για τους ηλιουπολίτες κράτησε λίγο καθώς στο 88' ήρθε η απάντηση του Δημήτρη Λιοτατή, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από την σέντρα σουτ του Λυκίδη στο δοκάρι και με δυνατό σουτ έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Πλέον ο Παύλος Μελάς τρέχει ένα σερί 7 συνεχόμενων νικών με τέρματα 20-5 και απολαμβάνει την μοναξιά την κορυφής έχοντας και αγώνα λιγότερο από τους διώκτες του.

Π. ΜΕΛΑΣ (Μπήκας): Καρυπίδης, Τσουκαλίδης, Παπαδόπουλος, Νικολαϊδης, Αμοιρίδης, Λυκίδης, Γεροντίδης, Τσουκαλίδης Σ., Λιοτατής, Χατζηχαριστός, Κουζάνης

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Παπουνίδης,Τριανταφυλλίδης, Πλίκας