Δευτέρα 26 Μαΐου 2014

Η ΑΕ Πολυδενδρίου για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Α1 κατηγορία της ΕΠΣΜ.

Η ΑΕ Πολυδενδρίου κατάφερε να κερδίσει στα πέναλτι με σκορ 3-2 τη Νίκη Μεσημερίου, καθώς ήταν περισσότερο αποτελεσματική και ανέβηκε για πρώτη φορά στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ Μακεδονίας ακολουθώντας το Διγενή Μονολόφου, την Ενωση Συκεών, τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου και τον Ιάσονα Αυγής.

Οι ομάδες που αγωνίστηκαν στο μεγάλο τελικό για την εξασφάλιση του εισιτηρίου ανόδου είχαν αποκλείσει την ΑΕ Ευόσμου η ΑΕ Πολυδενδρίου με 2-1 και τον Κεραυνό Αγίου Παύλου η Νίκη Μεσημερίου με 3-1.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξε με το ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 και οι ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.
Η Νίκη Μεσημερίου άνοιξε το σκορ στο 19’ με κεφαλιά του Ρούκα και ισοφάρισε ο Κολόκας της ΑΕ Πολυδενδρίου με δυνατό σούτ έξω από την μεγάλη περιοχή στο 65’.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, οι διαγωνιζόμενες ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και αρκετές συγκινήσεις στο φίλαθλο κοινό, που εντυπωσίασε με την παρουσία του και την άψογη συμπεριφορά του.
Στην παράταση η ομάδα του Μεσημερίου είχε δοκάρι με τον Εμμανουηλίδη (109’) και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ με τους Πανυτσίδη (110’), Τσορακλίδη (111’) και ο Παπαδόπουλος Σπ. για το Πολυδένδρι (114’).
Η διαδικασία των πέναλτι: Βασιλομιχελάκης (άουτ), Μέμτζας (απέκρουσε ο Ομερ), Χατζηχαριστός (απέκρουσε ο Θέμελης), Πανυτσίδης (0-1), Βαχανελίδης (1-1), Μπαλαμούτης (1-2), Παπαδόπουλος Σπ. (2-2), Μπαρέϊ (άουτ), Παυλίδης (3-2), Τσορακλίδης (άουτ).
Τον αγώνα διαιτήτευσε με επιτυχία ο κ. Ζαχαριάδης (Δημητριάδης Λαζ., Παπαδόπουλος Ηλ.), ενώ χρέη 4ου διαιτητή εκτέλεσε ο κ. Ζαφειρόπουλος.
ΑΕ ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙΟΥ: Κίζα Ομέρ, Τσιανάκας, Θεοδωρίδης, Παυλίδης, Χατζηχαριστός, Παπαδόπουλος Σπ., Κατραντζόγλου (85’ Κεμανετζής), Κολόκας, Βασιλομιχελάκης, Βαχανελίδης, Μαυρομάτης (75’ Ανδρεανίδης).
ΝΙΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙΟΥ: Θέμελης, Λέλεκας (75’ Αγγελάκης), Μπαρέϊ, Ρούκας, Κύρκος, Αγγελάκης, Μέμτζας, Αλιβάνογλου (99’ Μπαλαμούτης), Τσορακλίδης, Πανυτσίδης, Χατζηαναστασίου (57’ Εμμανουηλίδης).
• Πριν από τον αγώνα το χορευτικό συγκρότημα του Πολιτιστικού Συλλόγου Μεσημερίου χόρεψε Ποντιακούς χορούς και στη συνέχεια πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τη Γενοκτονία των Ποντίων και στη μνήμη του Ολυμπιονίκη, Παναγιώτη Ποικιλίδη.