Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΟΚ 0-1

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα Κ20, του ΠΑΟΚ που επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα με 0-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομών της Σούπερ Λίγκ!
Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους το πέτυχε ο Δεληγιαννίδης στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου (44'), ενώ στο 2ο μέρος ο Σοϊλεμέζογλου κράτησε το μηδέν όταν οι Γιαννιώτες προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας Κ20 του Δικέφαλου Βλάνταν Ίβιτς δήλωσε στο paokfc.gr: «Ήταν μια δίκαιη νίκη, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, που έχασε σήμερα πρώτη φορά στην έδρα της. Ήταν πιο δύσκολο ματς από της προηγούμενης εβδομάδας, αλλά σήμερα εμείς είχαμε πάθος, διάθεση και μπήκαμε πολύ δυνατά στις μονομαχίες.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Κάναμε κάποιες αλλαγές, μπήκαν και παίκτες που στα τελευταία ματς δεν ήταν βασικοί και αυτοί βοήθησαν πολύ σήμερα, με τη σωστή νοοτροπία που επέδειξαν».

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Παναγιώτης Δεληγιαννίδης, μετά από όμορφο συνδυασμό και ασίστ του Παπαδόπουλου, στην εκπνοή ακριβώς του ημιχρόνου.

Προηγουμένως είχαν χαθεί αρκετές σπουδαίες ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ, ενώ αντίστοιχα το αμυντικό δίδυμο των Τσελεπίδη και Κιόσε δεν άφηνε περιθώρια κινδύνων για την εστία του Σοϊλεμέζογλου.

Στην επανάληψη το τερέν έγινε πιο βαρύ, αλλά η κυριαρχία του αγώνα δεν χάθηκε και το αποτέλεσμα ήταν μια ακόμη δίκαιη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Ο Βλάνταν Ίβιτς έκανε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα και μετά την ήττα από τον Άρη, παρουσιάστηκε ένα βελτιωμένο σύνολο, απέναντι σε μια από τις πιο δύσκολες ομάδες του πρωταθλήματος, που υπέστη μάλιστα την πρώτη εντός έδρας ήττα της.

«Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να έχουμε μεγαλύτερο σκορ, αν οι αντίπαλοι δεν έκαναν σωτήριες αποκρούσεις, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο προτιμήσαμε να αποφύγουμε τα πολλά ρίσκα, γιατί ο αγωνιστικός χώρος γινόταν όλο και πιο κακός» πρόσθεσε ο Βλάνταν Ιβιτς και κατέληξε εκφράζοντας την ικανοποίησή του για τη νίκη: «Γενικά δεν κινδυνεύσαμε παρά μόνο σε 1-2 περιπτώσεις και μπορώ να πω ότι -παρότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Είμαι ικανοποιημένος και από την εμφάνιση και από τη νίκη».

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κολιοφούκας, Τάχιας (46’ Βασιλείου), Φίλιος, Φράγκος, Πανταζής (83’ Γιάκος), Φαρμάκης, Μουσκάι, Νάκος, Χαρίσης, Παπαρούνας, Πασχάλης (75’ Μπουκουβάλας)

ΠΑΟΚ: Σοϊλεμέζογλου, Κωνσταντινίδης, Αναστασίου, Τσελεπίδης, Κιόσε, Σαββίδης, Τζανδάρης, Πόζογλου (78′ Κρημιτσάς), Παπαδόπουλος (81′ Τσολακίδης), Δεληγιανίδης (65′ Πατράλης), Κουλούρης.