Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΟΛΧΙΚΟΥ - ΑΕΤΟΣ ΑΝΩ ΣΤΑΥΡΟΥ 3-0.

Παρά τις πολλές απουσίες  (ίσως να είναι και περισσότερες πλέον από τις παρουσίες!) η ομάδα μας προσπάθησε να σταθεί απέναντι σε ένα πολύ καλοδουλεμένο σύνολο που έκανε το αυτονόητο, τα κατάφερε μόνο κατά διαστήματα, και το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Ο ΑΕΤΟΣ παρατάχθηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας κάτω απο τα δοκάρια τον Κιουπτσή, δεξιά στην άμυνα τον Κιντσάκη, αριστερά τον Λάζογλου, δίδυμο στόπερ τους Ναούμ Ά. και Ουτσικούνη, στα χαφ ο Καραγιώργης με τον Χωρούδα. αριστερά ο Τσαναξής με δεξιά τον Ιβάνοφ, και μπροστά τους τα αδέλφια Παπαθανασίου με τον Θεόφιλο στο κέντρο και τον Μπάμπη σε ρόλο προωθημένου.

Δίνοντας περίσσιο χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στα όρια της περιοχής, το σκηνικό ήταν μονίμως εγκατεστημένο στο μισό γήπεδο, χωρίς παρόλα αυτά να μπορέσουν να απειλήσουν την εστία του Κιουπτσή,  την μαζική άμυνα ξεκλείδωσε ένα πέναλτι για δεύτερο σερί ματς στο 20' του αγώνα, το σκορ άνοιξε όμως η τακτική δεν άλλαξε και έτσι κύλησε όλο το Α' μέρος.

Στην επανάληψη ο ΑΕΤΟΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανοίγοντας ταυτόχρονα και την άμυνα του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, να φτάνουν με άνεση στο τέρμα και να χάνουν κλασικές ευκαιρίες, να έχουν μάλιστα και δοκάρι στο 62'.

Όσο όμως το σκορ παρέμενε ρευστό η ομάδα και με την είσοδο του Ναούμ Θ. στο 64' στη θέση του Χωρούδα πάτησε την αντίπαλη περιοχή κυρίως με στημένες φάσεις και φαινόταν να ισορροπεί διεκδικώντας κάτι καλύτερο.

Μάταια όμως αφού οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη στο 81' κάνοντας το 2-0, σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Ναούμ Θ. τραυματίστηκε ένα λεπτό αργότερα αφήνοντας τη θέση του στον Παπαδημητρίου Ά.
 Σαν κερασάκι στη τούρτα ήρθε και το 3-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα, αφήνοντας άλλη μια πικρή γεύση για την ομάδα μας.

Το γνωρίζαμε ότι οι απαιτήσεις της Ά κατηγορίας είναι αυξημένες, έχοντας όμως παρακαταθήκη την περυσινή αξιοζήλευτη παρουσία, σε συνδυασμό με κάποιες προσθήκες ουσίας που έγιναν το καλοκαίρι, ελπίζαμε σε καλύτερη εικόνα, αλλά η πραγματικότητα έχει περισσότερες δυσκολίες από αυτές που περιμέναμε.
 Τραυματισμοί,επαγγελματικές υποχρεώσεις, ατυχίες και απρόοπτα δεν δίνουν την ευκαιρία στην ομάδα μας να αγωνιστεί με ακεραιότητα έναντι αυτών των απαιτήσεων.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να βρεθεί ρυθμός μέσα από τους αγώνες, αρχής γενομένης από τα δύο επόμενα εντός έδρας ματς που θα κρίνουν πολλά.