Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – Α.Ο.ΚΑΡΔΙΑΣ 1-0

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής σημείωσε ο Μακεδονικός ο οποίος αν και αγωνιζότανε με 10 παίχτες από το 28′ ωστόσο άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και επικράτησε με 1-0, γκολ το οποίο σημείωσε ο Τσουκάνης στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι παίχτες του Μακεδονικού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας το ρυθμό τους και ευτύχισαν να μπουν από νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Τσουκάνη ο οποίος στο 9ο λεπτό με εκπληκτικό ευθύβολο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων δίνοντας προβάδισμα στον Μακεδονικό με 1-0. Με την ψυχολογία ανεβασμένη οι παίχτες του Μακεδονικού συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό με τον Ηλιόπουλο λίγα λεπτά αργότερα να πιάνει και αυτός ωραίο σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Αθανασίου ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε. Η Καρδία στο 24′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από στημένο ο Ξανθόπουλος βρέθηκε μόνος στην καρδιά της άμυνα του Μακεδονικού όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 28′ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε με ιδιαίτερη ευκολία την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τσουκάνη έπειτα από μαρκάρισμα στο Βερνάρδο, αφήνοντας τον Μακεδονικό με 10 παίχτες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ομάδα του Μακεδονικού λίγο έλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά στον αγώνα, με τον Γαρύφαλλο να πιάνει το σουτ από πλάγια θέση με τον Αθανασίου ωστόσο να απομακρύνει ενώ στην επόμενη φάση ο Κανούλας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του της εστίας των φιλοξενούμενων, με τον Μακεδονικό να κρατά ωστόσο το υπέρ του 1-0 έως την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίχτες της Καρδίας προσπάθησαν να ανέβουν επιθετικά με τον Μακεδονικό να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις όπου σε μία από αυτές ο Παπαποστόλου έστρωσε εξαιρετικά στον Ζαφειρίδη ο οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ στέλνοντας την μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα της Καρδίας αν και με παίχτη περισσότερο για παραπάνω από 60 λεπτά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα στην πολύ καλά στημένη άμυνα των παιχτών του Κώστα Βελιτζέλου. Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 93′ χρειάστηκε η βοήθεια της τύχης για τον Μακεδονικό καθώς μετά από απευθείας φάουλ του Βελισάρη ο Γουμάγιας δεν κατάφερε να μπλοκάρει, με την μπάλα να στρώνεται πλάγια σε παίχτη της Καρδίας ο οποίος με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Μακεδονικού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης οι παίχτες του Μακεδονικού απομάκρυναν με το διαιτητή ταυτόχρονα να σφυρίζει την λήξη της αναμέτρηση.

Ο Μακεδονικός μετά και την πολύ σπουδαία αυτή νίκη έφτασε τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Γ’ εθνικής και αντιμετωπίζει την ερχόμενη Κυριακή στις 15:00 τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Άρη Παλαιoχωρίου.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Βελιτζέλος): Γουμάγιας, Βόσδου, Παντεκίδης, Τουμανίδης, Παπατζίκος, Ζαφειρίδης (74′ Τσιαμπάζης), Ηλιόπουλος (46′ Στασινόπουλος), Γαρύφαλλος, Κανούλας (63′ Παπαποστόλου), Τσουκάνης, Ποκόνγκ.

ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ (Αλεξίου): Αθανασίου, Τσατσαρώνης, Βασιλειάδης, Μπιμπισίδης, Καπρίλης, Γίδαρος, Ξανθόπουλος, Δημητρακόπουλος (46′ Βελισσάρης), Βερνάρδος (70′ Δαμουλάκης), Νικολόπουλος (86′ Γιαννιώτης), Χότζα (77′ Μάνιος).
ΠΗΓΗ:makedonikos.gr