Τετάρτη 25 Μαΐου 2016

Νάουσα - Στρατώνι 3-1

Σημαντικό βήμα για την άνοδο της στην Γ΄ Εθνική της νέας σεζόν, έκανε η Νάουσα η οποία πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην διαδικασία του μίνι πρωταθλήματος ανόδου.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μόλις στο 3΄ έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν στο σκορ, η εκτέλεση φάουλ όμως του Μελίσση αντί για τα δίχτυα του Ιωακειμίδη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του.Η φάση αυτή αφύπνισε την πρωταθλήτρια Ημαθίας, η οποία από το σημείο εκείνο και μετά ανέβασε την απόδοση της, και στο 31΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαρηγιαννίδη, πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Ταϊρης ο οποίος έκανε χέρι.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι «κυανόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στο ματς και στο 41΄ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο σκορ, χάρη σε γκολ του Σαρηγιαννίδη.Στο 44΄ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία προκειμένου να σφραγίσουν την νίκη τους, ο Ιωακειμίδης όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Ταϊρη, νικήθηκε από τον τελευταίο ο οποίος διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Ένα λεπτό αργότερα οι «κιτρινόμαυροι», κατάφεραν να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μελίσση, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κουκουλής από αντίπαλο του, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.Στην επανάληψη η Νάουσα μπήκε αποφασισμένη στον αγώνα, προκειμένου να τον τελειώσει, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στο 46΄ ο Μουσικάκης όμως μόνος του απέναντι από τον Ράπτη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του.

Αυτό που δεν κατάφερε σε εκείνο το χρονικό σημείο του ματς το συγκρότημα της Ημαθίας, το πέτυχε στο 61΄ με το πλασέ του Λαμπριανίδη, ενώ στο 69΄ το σουτ που επιχείρησε ο Μουρίκι έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Ράπτη με το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται ως έχει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΝΑΟΥΣΑ (Βαγγέλης Ντίτσιος): Ιωακειμίδης, Ζούρκος, Περηφανόπουλος, Ηλιάδης (62′ Συμπεθέρης), Μουσικάκης, Αβραμόπουλος,Σαρηγιαννίδης, Λαμπριανίδης, Καφές, Μουρίκι (89′ Πατατούκας), Ουέλινγκτον (75′ λ.τ. Βλαχοδήμος Α.)

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Πέτρος Σαμαράς): Ράπτης, Λεμονής, Κομπαλία, Μπέσας (84′ Γιαννακόπουλος), Ντινιώτης, Ταϊρης, Μετάι, Κοσμίδης, Φούκας (64′ Ξανθινίδης), Μελίσσης, Κουκουλής (64′ Τσιντογιάννης)